Letošní sklizeň bude jen průměrná

00000000000000
Letošní sklizeň bude spíše průměrná. V žádném případě nedosáhne loňské úrovně, která patřila mezi rekordní. Nižší úrodu ostatně očekává celá Evropská unie. Na výnosech se podepsalo počasí. Kromě sněhu a Na Moravě to byly zejména hojné a dlouhotrvající deště i záplavy, v Čechách zase vedra.

„Letos bylo počasí pro silné povahy,“ komentoval klimatické podmínky při vegetaci na tiskové konferenci Agrární komory ČR její viceprezident Jindřich Šnejdrla. Jak uvedl, velké části Moravy byly prakticky od poloviny května do konce první dekády června „pod vodou“. Nešlo přitom jen o vodu vylitou z břehů řek, ale také o vydatné deště, které promáčely půdu i tam, kam povodeň nedosáhla. Čechy zase postihla vedra a při teplotě nad 30 °C se, jak viceprezident uvedl, se začíná vegetační růst zastavovat. To ovšem nebyly jediné rozmary počasí, které se na letošní úrodě podepsaly. Neblahý vliv měla i vysoká sněhová pokrývka a značné mrazy během zimy i chlad a deště na jaře. Stav plodin není všude stejný. „Někde jsou porosty relativně dobré, jinde jsou na tuto dobu extrémně nízké,“ konstatoval Šnejdrla. Lokálně je možné podle komory očekávat i menší kvalitu zrna. Na některých místech počítali zemědělci s tím, že budou zasetou kukuřici sklízet na zrno, dnes je jim však podle viceprezidenta jasné, že ji budou muset použít na siláž, ať již na krmení, nebo do bioplynových stanic.
Celková sklizeň základních obilovin by letos podle posledního odhadu AK měla dosáhnout 6293 tisíc tun. To je zhruba o deset procent méně než v loňském roce, kdy se jich z našich polí svezlo 6927 tisíc tun. Ve srovnání s odhadem Českého statistického úřadu k 20. červnu, je předpoklad komory o 4,4 procenta menší. Řepkou letos naši zemědělci oseli rekordní výměru 369 tisíc hektarů. Přesto AK očekává, že se této olejniny urodilo téměř o dvě procenta méně než loni. I tak již čtvrtým rokem po sobě by její sklizeň měla přesáhnout jeden milion tun.
I letos bude Státní zemědělský intervenční fond vykupovat obilí v intervenčním nákupu. Půjde však podle Šnejdrly pouze o pšenici. Jde jen o záchrannou síť s Bruselem stanovenou cenou 101,33 eur za tunu. Loni nakoupil SZIF 350 tisíc tun obilí. Letos mají podle Šnejdrly velký zájem o naše obiloviny obchodníci z Polska, které bylo více než naše území postiženo povodněmi. V důsledku jarních povodní i rozmarů počasí bude slabší úroda v celé střední Evropě, což povede k růstu cen. „Cena obilovin jde nahoru a půjde nahoru,“ míní Šnejdrla.
Loňská sklizeň obilovin včetně kukuřice na zrno dosáhla 7,832 milionu tun. Vzhledem ke klesající spotřebě obilí, která v hospodářském roce 2009/2010 činila asi 5350 tisíc tun, byl loni přebytek skoro 2,5 milionu tun. Podle odhadu současných zásob se toto množství podařilo vyvézt.
19.07.2010 07:53:33 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se