Z Finska do Itálie s traktorem

A1010-vvv2.jpg_150x100

Léto je obdobím dovolených a ty jsou spojeny s cestováním. A cestovat lze různě. Pokud by se vám zdálo, že letadlo, auto, vlak či podobné dopravní prostředky jsou nuda můžete uskutečnit něco podobného jako rodina Peressonů, kteří se věnují zemědělství v okolí obce Arta Terme v severovýchodní části Itálie.

A co že to uskutečnili? Ve finském Suolahti si koupili nový traktor Valtra N 142 Versu a rozhodli se, že s ním dojedou až domů po vlastní ose. Cestu si zvolili v termínu od 2. do 8. 8. 2010 a plánovaně při ní měli urazit 2672 kilometrů, tedy skoro 400 kilometrů denně. A protože jejich trasa vedla jeden den i přes naši republiku, mohli jsme se s nimi vidět a chvíli si popovídat. Stalo se tak 6. 8. v Biskupicích v sídle prodejce, akciové společnosti Zálesí Luhačovice, která má značku Valtra ve svém prodejním sortimentu.

Z Finska do Itálie

Peressonovi měli Českou republiku jako víceméně tranzitní zemi, kdy projížděli přes hraniční přechod v Českém Těšíně a pokračovali dále na jih do Luhačovic a přes Slovensko pak do maďarského Györu, kde měli ten den svoji cestu ukončit. To se jim však jistě z časových důvodů nepovedlo, protože když jsme se s nimi loučili bylo okolo deváté hodiny večer a do Györu to měli ještě přes 190 kilometrů. To je však nemohlo rozházet, protože v jednom kuse už urazili i 700 kilometrů, to při přejezdu z Rigy do Varšavy. Ono velké zpoždění nastalo nejen díky mohutným bouřkám cestou z Varšavy, ale také zájmu novinářů. Téměř celou cestu z Varšavy pršelo, a tak když po uvítání v Českém Těšíně konečně vysvitlo sluníčko následovala neplánovaná, ale velmi srdečná zastávka ve Stříteži, ve firmě Mitrenga, jež prodává traktory Valtra na severní Moravě.
A kudy vedla trasa mimo Českou republiku? Započala ve finském Suolahti, kde si převzali svůj traktor a pokračovali do Helsinek. Zde se nalodili na trajekt, avšak nesměřovali přímo do Polska jak by se dalo očekávat, ale do estonského Tallinu, odtud do Lotyšska, pak do Polska, přes českou republiku a Slovensko do Maďarska a přes Rakousko do Itálie. To vše za pouhý týden a s traktorem ve verzi s pojezdovou rychlostí 40 km/h (v Itálii je stejně jako v ČR omezena rychlost na 40 km/h).
Je samozřejmé, že takovou zátěž by nevydržel jeden řidič a tak se za volantem střídá hned šest mužů. Doprovodný tým však čítá ještě dvě ženy, které se starají o zázemí a pravidelně též odesílají na svoje www stránky informace a fotografie o průběhu cesty. Vždy dva lidé jedou v traktoru a zbytek doprovodu cestuje obytným karavanem.

Pátý traktor

V Arta Terme hospodaří Perssonovi na 100 hektarech zemědělské půdy z nichž je 40 vlastních. Zabývají se především chovem skotu (100 dojnic) a protože jsou v podhorské oblasti, většinu zemědělské půdy zaujímají travní porosty a základem práce v rostlinné výrobě je tedy sklizeň a konzervace pícnin.
Nová Valtra N 142 doplní na farmě traktorový park čtyřech stojů konkurenčních značek. Mimochodem, pro předchozí traktor si rodina Peressonova zajela v roce 2005 do Anglie. A proč právě Valtra? Patrně nejpádnějším důvodem bylo to, že je ve verzi s otočným řízením a to má Valtra dobře zvládnuté. Traktor však nebude pracovat v lese jak by se mohlo zdát, ale při klasických zemědělských činnostech. Reverzní řízení najde využití s žacím strojem a třířádkovou nesenou řezačkou na kukuřicí.
Mimo dvou zmíněných prací při sklízení s reverzním řízením bude nová Valtra hojně využita též v dopravě, protože pozemky v podhůří jsou roztroušené a tak najezdí hodně kilometrů. V dopravě najde dobré uplatnění režim Eco Speed, tedy možnost jízdy rychlostí 40 km/h při otáčkách motoru snížených na 1800 za minutu. A při práci na poli pak přijdou vhod výhody převodovky Versu, která je řazena tlačítky a poskytuje 30 převodových stupňů vpřed / vzad v šesti skupinách - včetně plazivých rychlostí. V každé skupině je pak možno automaticky řadit pět stupňů pod zatížením.
Traktor je ve velmi dobré výbavě v níž chybí patrně jen odpružená náprava a na otázku proč si ji Vladi Peresson nepořídil odpověděl strohým slovem „money“. Odpruženou kabinu však traktor má.

Provozní postřehy

Jízda samotného traktoru po silnici pro něj není žádnou zátěží a díky módu EcoSpeed je příznivá i spotřeba paliva. Dalo by se očekávat, že ujetých 2070 kilometrů, které za sebou měl traktor při zastávce v Luhačovicích se projeví na stavu pneumatik. Avšak nikoliv. Použité pneumatiky Trelleborg měly na svém šípovém vzorku, který je v přímém styku s vozovkou, stále čitelné originální nápisy vytlačené do formy při vulkanizaci. Jejich ojetí se tedy blížilo k nule.
Jak již bylo zmíněno, při zastávce v Luhačovicích měl traktor za sebou 2070 ujetých kilometrů, čemuž odpovídalo 52 natočených hodin provozu a 800 spotřebovaných litrů nafty. To znamená průměrnou hodinovou spotřebu 15 l/h, přepočteno na kilometry je to 38 l/100 km. A ještě údaj o průměrné pojezdové rychlosti. Ta by měla být 39 km/h, což vypadá jako hodně, ale lze to teoreticky dosáhnout, neb traktor na jeho cestě nebrzdí žádná rychlostní omezení či pomalu jedoucí vozidla.
Na závěr ještě zmínka o charitativním přínosu akce. Cílem celé této jízdy je nejen se pobavit, zviditelnit značku Valtra a region Itálie v němž Perssonovi žijí. Cílem je též vybrat nějaké peníze na charitativní účely pro jeden z domů pro opuštěné děti v Rize. Více informací o akci lze nalézt též na www stránkách: http://europebytractor.jimdo.com.
09.09.2010 08:47:47 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Obohacují strojový park

puma
Dobrý traktor je výkonný, umí využít svou sílu při různých otáčkách motoru, jeho obsluha je intuitivní, poskytuje příjemné pracovní prostředí a přitom všem má příznivou spotřebu pohonných hmot. Takové vlastnoti mají například traktory značky Case IH. S nimi mají dlouhodobě dobré zkušenosti v ZOD Vilémov.


První traktor Case IH Magnum 270 se dostal do podniku v roce 2004. Vykonal v něm mnoho práce, zejména s diskovým podmítačem Lemken Rubin o záběru šest metrů. Nyní se často využívá i v dopravě. V roce 2007 podnik koupil druhý traktor stejné značky – Case IH CVX 195. Ten je trvale využíván v kejdovém hospodářství s cisternou Zunhammer s objemem 18,5 m3 a při setí v agregaci se secím strojem Lemken – Solitair. V loňském roce doplnil dva sourozence třetí traktor, určený pro sklizeň pícnin rotační žací lištou, pro přípravu půdy a podnikovou dopravu. Volba padla na Case IH Puma 210. Asi nejzajímavějším přírůstkem z rodiny Case IH je nová Puma CVX 225, jeden z prvních modelů prodaných v České republice, traktor oceněný mezinárodní komisí na loňském veletrhu Agritechnica titulem Stroj roku 2010.

Zemědělská výroba v podniku
V ZOD Vilémov se zabývají jak rostlinnou, tak i živočišnou výrobou a zaměstnávají na šest desítek pracovníků.
Na 3500 ha zde pěstují především řepku, pšenici a kukuřici. Na menších výměrách tyto hlavní plodiny doplňují ozimý a jarní ječmen, mák a další plodiny. „Technika se musí vypořádat s těžkými jílovitými půdami, které jsou na polovině výměry a také s půdami kamenitými,“ říká mechanizátor ZOD Vilémov David Jelínek. Především zmíněné jílovité půdy nebyly zcela slučitelné s bezorebnou technologií, kterou zde dlouhá léta prováděli, a tak se na zdejších pozemcích od roku 2008 opět oře.
Živočišná výroba je v současné době v útlumu, což je důsledek všeobecně známé situace na trhu mléka. Chov dojnic byl zcela zrušen, v budoucnu se podnik zaměří pouze na chov skotu bez tržní produkce mléka. Chov prasat je soustředěn do dvou středisek.

Využití pro novou Pumu
Nová Puma CVX 225, nejsilnější ze své řady, bude plnit své úkoly v dopravě, v agregaci s lisem a v případě potřeby při přípravě půdy.
„Pro dopravu a lisování je dobré, že je traktor vybaven novou plynulou převodovkou. Práce je pohodlnější a snadnější,“ shrnuje své poznatky mechanizátor David Jelínek. Oceňuje fakt, že stroj při práci neztrácí výkon. Jako ideální považuje ve svých podmínkách agregaci nové Pumy s lisem. Ve Vilémově mají Heston 4800 na hranaté balíky. Traktor neztrácí výkon, jede zcela plynule, má konstantní otáčky vývodového hřídele a lis netrpí rázy při řazení převodových stupňů. Kromě již zmíněného lisu bude nový traktor využit samozřejmě v dopravě a bude-li třeba, tak v přípravě půdy před setím, samozřejmě s nářadím odpovídajícím jeho výkonu.

Jaká je nová Puma?
Nová řada Puma CVX nabízí pět modelů s jmenovitým výkonem od 167 do 224 koní. Motory Common Rail o objemu 6,7 l jsou vybaveny turbodmychadlem s mezichladičem a recirkulací spalin EGR. Systém Engine Power Management zvýší v případě potřeby výkon motoru až o 37 koní. Obsluha si může uložit do paměti dvě různé hodnoty konstantních otáček, např. pro práci s vývodovým hřídelem nebo tahové práce. K tomu má k dispozici konstantní výkon již od 1600 otáček motoru. Výkonná chladicí soustava je doplněna reverzací chodu ventilátoru, která přijde vhod při údržbě nebo práci v prašném prostředí. Jako palivo lze do motorů použít bionaftu.
Puma CVX je vybavena zcela novou generací hydromechanické převodovky s plynulou změnou převodového poměru. Ta má obsluze zajistit maximální možný výkon, potřebný pro zpracování půdy, setí a bezpečnou a rychlou dopravu. Převodovka je vybavena čtyřmi mechanickými rozsahy vpřed a dvěma vzad. Podíl přenosu výkonu hydrostatickou cestou je u ní menší než 25 %, což je předpokladem vysoké účinnosti. Převodovka vždy přenáší minimálně 75 % výkonu mechanickou cestou. Použití dvojité spojky D.K.T. lze přirovnat např. k automatickým D.S.G. převodovkám v nových modelech Volkswagen nebo Porsche. Liché a sudé převodové stupně rozsahů mají svojí spojku, ke změně př. stupně tak dochází při nulové vzájemné rychlosti naprosto neznatelně. Konstrukce převodovky přispívá k ekonomickému provozu, traktor dociluje rychlosti 50 km/h při 1550 ot/min, v eko režimu má při 40 km/h pouze 1450 ot/min. Převodovka je vybavena funkcí klidové regulace Active Stop, která drží stojící traktor na svahu a umožňuje jeho rozjezd bez použití brzd a spojky.
Nominální otáčky vývodového hřídele odpovídají 1893 ot/min motoru, tedy přesně oblasti maximálního výkonu motoru. Díky tomu se při práci s PTO šetří palivo. Zadní vývodový hřídel, poháněný přímo od setrvačníku motoru, má 1000 a 1000E otáček (na přání 540/540E). Přední má též 1000 otáček. Otáčky se volí snadno z kabiny elektronickým spínačem, funkce Soft Start PTO zajistí pozvolný a plynulý rozběh hřídele.
Systém APM řídí otáčky motoru a převodový poměr s cílem dosáhnout co nejpříznivější spotřeby paliva. Propojuje motor, převodovku, vývodový hřídel a EHR tříbodový závěs do ovládací páky Multicontroler a pojezdového pedálu. Funkce Eco Drive s děleným ručním plynem umožňuje snadno nastavit rozmezí pracovních otáček mezi kterými se APM pohybuje.
Puma CVX je vybavena aktivní přední odpruženou nápravou. Její propracovaná konstrukce snížila houpání traktoru při vyšších rychlostech s připojeným neseným nářadím a čelním nakladačem. Aktivní odpružení Smart Suspension udržuje přední část traktoru ve stejné vzdálenosti od terénu. Puma CVX se též vyznačuje velmi malým poloměrem otáčení, což je v provozu vlastnost velmi užitečná, protože snižuje čas potřebný na otáčení.
Systém hydrauliky traktoru je vybaven funkcí Ride Control, tlumící rázy neseného nářadí při přepravě. Elektronicky řízený hydraulický systém je poháněn axiálním čerpadlem o výkonu 170 l/min. K dispozici je až devět elektronicky ovládaných vnějších okruhů, ovládaných z loketní opěrky Multicontroller.
Zadní tříbodový závěs má nosnost 10 460 kg a ovládá se pákou Multicontrlleru nebo tlačítkem na zadních blatnících. Zde je i vládání prvního vnějšího okruhu a vývodového hřídele.
Pro práci v noci je stroj vybaven řadou světlometů, na přání xenonových.
Stejně důležité, jako technické parametry traktoru je vlastní pracovní prostředí řidiče. Odpružená kabina je prostorná a díky prosklení (včetně střešního okna) a úzkých sloupků je z ní téměř ničím nerušený výhled. O pohodlí obsluhy se stará automatická klimatizace, vzduchem odpružená sedačka (na přání s aktivním tlumením kmitů a vyhříváním)
s bederní opěrkou, všestranně nastavitelný volant. K pracovní pohodě přispěje i velmi nízká hlučnost, pouze 69 dB a vestavěná audio souprava. Vlevo od řidiče je plnohodnotné sedadlo spolujezdce, vpravo pak nová loketní opěrka Multicontroller. Tím se dostáváme k ovládání traktoru. Multicontroller je integrován do sedačky a pohybuje se současně s ní. Jeho prostřednictvím a pomocí ICP panelu intuitivního ovládání se z něj ovládají všechny důležité funkce (ovládání pojezdové rychlosti, změny směru jízdy, ruční plyn, souvraťový management HMC, elektronické vnější okruhy, tříbodový závěs a mnoho dalších). Pro optickou komunikaci může být do loketní opěrky zabudován barevný dotykový monitor AFS PRO 300 nebo lze zvolit samostatný monitor AFS 600. Pomocí monitoru lze sledovat parametry připojených strojů, nastavovat libovolné funkce a analyzovat provoz. Po doplnění přijímačem signálu GPS využije uživatel satelitní řízení Case IH AccuGuide, které je nezbytné v systému precizního zemědělství. Moderní panel přístrojů je umístěn v pravém sloupku kabiny a je velmi dobře čitelný. Zobrazuje základní funkce a upozorňuje na případné problémy. Celkově lze říci, že ovládání je intuitivní a rychle se na něj zvyká. Je to jeden ze způsobů dalšího zvyšování produktivity práce. Jednoduché ovládání s rychlým zaškolením je také velmi důležité tam kde se často mění obsluha nebo u poskytovatelů služeb.

Těžký kalibr
Jinou značku nemají ani nejsilnější traktory určené pro orbu, přípravu půdy a setí. Tyto práce budou vykonávat dva stroje Magnum 335, z nichž jeden je již v podniku a druhý ho doplní v nejbližší době. Nejsilnější Magnum s šestiválcovým motorem o objemu devět litrů je schopen dodat maximální výkon 368 koní a je určen právě pro nejtěžší práce na poli. Tyto traktory zaujmou nejen výkonem, ale i velikou komfortní kabinou, ergonomickou loketní opěrkou se všemi ovládacími prvky v dosahu pravé ruky, přehlednými přístroji či vyspělými elektronickými systémy, usnadňujícími práci obsluhy.
17.08.2010 08:53:13 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


První prodaná Valtra S322 - v praxi

Kořeny traktorů Valtra sahají hluboko do skandinávských lesů. Splňují nároky těch nejnáročnějších uživatelů, jak do lesa, tak na pole.
Valtra S322 a její parametry:
Motor: AGCO SISU Power 84 CTA Turbo Objem,Počet válců: 8,4/6 Max.výkon při 2000ot/min (Hp/kW): 350/258
Jmenovitý výkon při 2200 ot/min (Hp/kW): 320/236
Max. točivý moment: 1492Nm
Palivová nádrž: 590l
Převodovka: AGCO plynulá AVT

Co se týká agregace tohoto traktoru, je v této akci s profesionálním štěpkovačem JENZ HEM 582. Štěpkovače JENZ řady 500 jsou poháněny vývodovým hřídelem a jsou určeny k štěpkování kulatiny do průměru 560mm. Průměr rotoru tohoto štěpkovače je 820mm. Počet nožů je 12, ale může se zvolit i s 24 noži.07.08.2010 18:29:11 | Autor: farmweb.cz | stálý odkaz


Ceny pro dílčí technická řešení

¨krone
O cenu Grand Prix Techagro usilovaly na letošním brněnském veletrhu tři exponáty ze společné expozice firmy Krone. Šlo o zajímavá a konstrukčně jednoduchá řešení, která přinášejí výrazný pokrok při obsluze strojů, snižují provozní náklady včetně spotřeby nafty, přispívají k precizní práci a mají pozitivní vliv na ekologii. Přitom tato zlepšení stroje neprodražují. Není proto divu, že v obrovské konkurenci 76 celkem přihlášených exponátů obdržel jeden exponát Krone cenu Grand Prix a druhý ceny časopisů Farmář a Zemědělský týdeník.

„Na minulém veletrhu Techagro jsme do soutěže Grand Prix přihlásili zcela nový stroj – lis Comprima, který před tím obdržel na výstavě Agritechnica dvě zlaté medaile. Očekávali jsme, že uspěje i v Brně, což se také stalo,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Pavel Kouřil, pověřený zástupce firmy Krone pro Českou republiku a Slovensko. „Letos byla situace jiná, nevěřili jsme příliš tomu, že bychom za naše dílčí technická řešení v tak velké konkurenci prestižní ocenění dostali. O to větší bylo naše překvapení.“

Grand Prix pro VariStream
Za názvem Krone VariStream se skrývá optimalizovaný tok píce u samojízdných řezaček Kroene Big X. U této nové mechanické koncepce je přední část dna bubnu spřažena s protiostřím. Při seřizování protiostří po broušení se automaticky upraví i poloha dna bubnu do základního nastavení. Zadní část dna bubnu je uložena pružně a vyrovnává tak profil kanálu s ohledem na kolísající množství procházející píce. Při náhlém zvýšení množství se dno na pružinách vychýlí a po průchodu se ihned pomocí tlačných pružin nastaví zpět do výchozí polohy. Proměnnému množství píce se přizpůsobuje i zadní stěna metače, která má také pružné uložení. Oceněný systém tak udržuje konstantní metací výkon bubnu i vlastního metače, takže průtok pořezané hmoty je plynulý.
U nového zařízení Krone VariStream je profil toku píce u samojízdné řezačky Big X poprvé regulován automaticky. Není tak nutné žádné náročné nastavování a seřizování podle odlišných podmínek. Kromě optimálního průtoku píce přináší nový systém i další praktické výhody. Řezačka Big X pracuje mnohem klidněji, a to i při nepravidelném přísunu hmoty. Výkon je výrazně vyšší především při práci v travních porostech, přitom spotřeba paliva a opotřebení je menší.

Časopisy ocenily čelní lištu
Ceny časopisů Farmář a Zemědělský týdeník získala čelně nesená žací lišta EasyCut 32 CV float, která díky nové konstrukci pracuje vždy se stejným přítlakem, a to i v případě proměnného reliéfu terénu. Umožňují to odlehčovací pružiny začleněné přímo do závěsného rámu, pomocí nichž se nastavuje přítlak. Odpadá tak nastavování a přizpůsobování pružin traktoru. Přitom si EasyCut 32 CV float zachovává všechny známé výhody čelních žacích strojů, především jednoduchou montáž a málo pohyblivých součástí, což předurčuje malé opotřebení a nízkou hmotnost.
Tento systém má ještě další výhody. Může se namontovat blíže k traktoru, takže přední náprava tahače je méně zatížená a zadní není tolik odlehčená. EasyCut 32 CV float se proto hodí i pro menší a lehčí traktory. Praktické testy prokázaly, že při použití nového systému Krone float je seční šetrné k porostu a kvalita píce je vyšší.

Velký zájem o další novinku
Třetím přihlášeným exponátem Krone do soutěže Grand Prix byla automatika plnění u sběracího vozu MX. Na tento systém už žádná cena nezbyla, přesto poutal společně s novým vozem MX velkou pozornost návštěvníků. Pohyblivé příčkové dno vozů MX bylo v přední části sníženo o 15, resp. 25 cm, takže šikmá poloha pohyblivého dna podstatně zkracuje dopravní dráhu píce od řezacího rotoru. Díky tomu se materiál dopravuje do vozu mnohem rychleji a šetrněji s výrazně menšími nároky na příkon (vůz MX lze agregovat už s traktory o výkonu 88 kW/120 k). Pohyblivé dno nakloněné dopředu také usnadňuje plnění vozu, protože první naložená porce píce nemůže padat dozadu. Nakládací automatika je vybavena dvěma doplňkovými snímači naplnění vpředu a jedním vzadu. Vůz je tak vždycky plně naložen i v zadní třetině ložného prostoru, což má vliv na jeho vyšší hospodárnost.
Novinkou byl samozřejmě i sběrací vůz Krone MX, k dispozici jsou dva modely MX 310 (objem 31 m³ podle DIN, 50 m³ sušiny) a MX 350 (objem 35 m³ podle DIN, 56 m³ sušiny). Nový model MX je k dispozici v provedení GL (senážní vůz s uzavřenou konstrukcí) a GD (dávkovací vůz s uzavřenou konstrukcí; sériově s dvěma dávkovacími válci; se třetím válcem jako volitelným příslušenstvím). K charakteristickým znakům řady MX patří vkládací a řezací rotor o průměru 880 mm s osmi řadami hrotů po obvodě a 41 nožů umístěných ve vzdálenostech 37 mm, které zajišťují vysokou kvalitu řezu a úsporný provoz. Sériově jsou všechny vozy MX vybaveny nízkoúdržbovým neřízeným sběračem Krone EasyFlow širokým 1800 mm. Významným rysem konstrukční řady MX je na boční stranu sklopné řezací ústrojí, v případě potřeby je možné rychle a bez nářadí vyměnit nože. Vůz MX je nahoře zcela otevřený, takže se hodí i jako alternativní přepravní prostředek pro odvoz píce od řezačky.

Konec bílých míst na mapě
Tyto novinky jsou už v současnosti k dispozici u sedmi dealerů techniky Krone v České republice a u tří na Slovensku. „V loňském roce jsme dokončili změny obchodního systému v České a Slovenské republice, kdy se přešlo od generálního importéra přímo na prodejce se stanoveným obchodním územím,“ dodává závěrem Ing. Pavel Kouřil. „V severních Čechách se techniky Krone ujala Agrima Žatec, na jihu Moravy zase společnost HM Hodonín, takže v současnosti jsou bílá místa na mapě minulostí. Na českém trhu zaujímáme v technice na sklizeň pícnin přibližně dvacetiprocentní podíl, v prodeji řezaček jsme se dostali třetí místo, u sběracích vozů dokonce na druhé. Naši zemědělci oceňují u techniky Krone především vyspělou konstrukci, unifikaci, která snižuje četnost náhradních dílů a německou preciznost.“
24.04.2010 08:09:51 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Nová zkušební hala pro rozmetadla

(více)
11.04.2010 12:07:19 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Podle nového scénáře

(více)
26.02.2010 18:50:36 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Rozšíření sortimentu

(více)
21.02.2010 17:43:34 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Tři ze čtyř sklízečů jsou žluté

(více)
01.11.2009 14:13:13 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


V Trhovém Štěpánově vrčely motory

(více)
18.10.2009 09:46:38 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Traktory a zajímavé stroje za ně

(více)
03.10.2009 16:55:44 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Zlatý klas pro pásový traktor

(více)
28.09.2009 07:47:39 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Jablka nepadají daleko od stromu

(více)
29.08.2009 07:48:44 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Přichází nová šelma

(více)
23.08.2009 10:28:12 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Sedm let a sedm nových traktorů

(více)
23.08.2009 09:55:11 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Robustní stroje za silné traktory

(více)
02.08.2009 08:11:17 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


První evropský traktor na bioplyn

(více)
02.08.2009 08:06:11 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se