Machři závodili s manipulátory

0000m
Letošní Den Zemědělce se neobešel bez soutěžení se zemědělskou technikou a v jeho rámci jsme uspořádali soutěž Machr s manipulátorem. Tentokráte jsme pro ně zvolili jiný materiál vhodný k manipulaci než tomu bylo ve všech minulých ročnících a manipulátory přemís´tovaly zeminu a přitom musely pojíždět vytyčenou trasou a plnit předepsané úkoly.

Do závodu se přihlásilo osm strojů avšak na startovní čáru jich přijelo jen sedm. Manipulátor Dieci se soutěže nezúčastnil, protože jej přihlašující firma na poslední chvíli odvolala. Zbylo tak sedm statečných, kteří se popasovali s nástrahami tratě.
Ta v letošním roce nebyla nijak složitá a odpovídala tomu s čím se řidiči těchto strojů v praxi běžně setkávají. Vynechali jsme proto například jízdu krabím chodem, který většině z nich dělá problémy, či manipulaci s paletami pro něž teleskopický manipulátor není primárně určen.
Po firmách, které své stroje do soutěže přihlásily se požadoval manipulátor se zdvihem okolo 7 metrů, nosností asi 3 tuny a lopatou s objemem cca 1 m3. Ne že by o ten zdvih a nosnost nějak šlo, do žádné výšky nebylo třeba zvedat ani nešlo příliš o to kolik manipulátor unese či kolik toho nabere. Šlo o to, že zdvihová výška, nosnost manipulátoru, stejně jako objem lopaty ovlivňují jeho vnější rozměry a tím i průjezdnost po dráze. A ta by měla být u všech strojů podobná. Ve výsledku většina ze soutěžních manipulátorů tyto podmínky splnila, pouze dva měli vyšší zdvihový dosah a několik též větší lopatu, jejíž mohutnost pak některým z nich dělala problémy.

Podmínky soutěže

Před soutěží si startující nejprve vylosovali pořadí v němž pojedou. Šlo o to, že nikdo nechtěl jet první, protože je to zřejmé nevýhoda. Následně byla se všemi jezdci pojita trať a dohodli jsme se, že první soutěžící si ji pomalu cvičně projede aby bylo všem jasné kudy a jak je třeba projet a na co se zaměřit, respektive za co jsou udělovány trestné body.
A v čem soutěžní jízda spočívala? Krátce po startu následoval první úkol, kterým bylo vysunutí teleskopu a přitažení se na lžící tak, aby kola přední nápravy byla ve vzduchu. Tento úkon se běžně nedělá, jde spíše o simulaci vyproštění manipulátoru z krizové situace, ale pro diváky byl tento prvek jistě zajímavý. Nejjednodušším způsobem jak jej provést je vyřadit pojezd na neutrál a následně jen zkracovat teleskop. To však funguje jen u manipulátorů s hydrodynamickým měničem točivého momentu. U strojů s hydropojezdem (Claas, Merlo) je třeba navolit neutrál převodovky (to je možné například u manipulátoru Merlo) či dát pojezd pro jízdu vřed a rychlost jízdy manipulátoru přiměřeně sladit s rychlostí zasunování teleskopu. Je to tedy jen otázky varianty řešení jak na to.
Dalším úkolem bylo projetí slalomu, poté nabrání zeminy z hromady, zacouvání do garáže, kde bylo třeba dodržet minimální odstup od její zadní stěny a dále manipulátor opět projel slalom, tentokráte však v opačném směru a vysypal zpět hlínu na hromadu. Požadavkem bylo její vyspání na vršek hromady, takže bylo nutné na ni najet, nebo vysunout teleskop.

Sedm manipulátorů

Jako první se na start postavil stroj Hew Holland LM 5060. Jeho řidič všechny úkoly zvládnul bez přidělení trestných bodů, a díky klidné jízdě projel dráhu v čase 2:23 minuty. Druhým startujícím byl manipulátor Claas Scorpinon 7045, který měl handicap v podobě dvoukubíkové (či možná větší) lžíce. Díky ní si Ivoš Tomášek dvakrát ťuknul o kolíky v úzkém průjezdu a to znamenalo dvakrát pět trestných vteřin. K dosaženému času 2:08 tak bylo přičteno deset sekund a to znamenalo celkový čas 2:18 min. Velmi dravou jízdu předvedl řidič manipulátoru Manitou MLT 735 Oto Brus. Jízda byla čistá, tedy bez trestných bodů a s časem 1:53 (přesně 1:53:56 min) se posunul na první místo. Překonat je mohli ještě další čtyři soutěžící se svými stroji.
První z nich byl manipulátor Case TX 140-45, který byl ve stavebním provedení a tak mu trať příliš nevyhovovala. Přesto ji zvládnul čistě a dojel v čase 2:26 minuty. Velmi dobře se se záludnostmi tratě popasoval Pavel Černý, řídící manipulátor Caterpillar TH 420. Jeho jízda byla čistá a též dostatečně rychlá. Výsledný čas činil 2:02 minuty a to znamenalo průběžné druhé místo. Ještě rychlejší jízdu předvedl Tomáš Kubiska s manipulátorem Merlo Panoramic 38.10. Dosáhnul času 1:53:00 minuty, nicméně na první místo to nebylo. Nesplnil totiž podmínku vyklopení hlíny na vrchol hromady, za což obdržel penalizaci 15 sekund. Celkový čas proto činil. 2:08 min což znamenalo třetí místo. Poslední soutěžící s manipulátorem terex 730 předvedl dobrou jízdu avšak nikoliv dostatečně rychlou a s časem 2:15 min. obsadil čtvrté místo.
V Kámeně tak již podruhé triumfoval manipulátor Manitou a jeho řidič Ota Brus spolu s Vítem Uhlířem z firmy Moreau Agri, která tyto stroje do ČR dováží, se mohli těšit z poháru Machr s manipulátorem 2010.
11.07.2010 07:44:27 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Přehlídka traktorů na Moravě

Den Zetoru uspořádal letos v dubnu výrobce těchto traktorů spolu s firmou Mitrenga, a.s., která je jejich prodejcem v regionu severní Moravy. A spolupořadatelem byla i SŠZe Přerov na jejíž půdě se akce odehrála, a která v ten samý čas hostila i soutěž odborných dovedností žáků středních zemědělských škol.

Klasické předváděcí akce typu již dnes návštěvníky nepobaví a tak je třeba k předvádění přistupovat jinak a organizátoři si toho byli vědomi. Několik traktorů v agregaci s nářadím před diváky sice najelo a technická data těchto strojů byla prezentována, avšak víceméně stručně. Důraz byl kladen na praktické vyzkoušení, které mohli zájemci uskutečnit a to buďto samostatně, nebo v rámci dvou soutěží (přemísťování palet, couvání s přívěsem).

Forterra 135 v centru pozornosti
obrazek1
A co bylo k vidění? Samozřejmě hlavně Zetory. Prezentováno jich bylo pět a největší pozornost byla zaměřena na nový model Forterra 135, agregovaný se čtyřradličným pluhem Kvereneland LM 85. Model 135 by měl naběhnout do výroby ještě v toto roce a vyznačuje se několika novinkami. Na první pohled upoutá novým design odklápěcí kapoty, zaujmou má nové lemy blatníků a v kabině pak plastové kryty zakrývající ovládání rozvaděče vnějších okruhů hydrauliky. Všechny tyto úpravy budou následně použity i do ostatních modelů řady, tedy pro provedení 95, 405, 115 a 125. Co je však největší změnou? Je nový motor s jmenovitým výkonem 130 koní a šestnáctiventilovu hlavou, tedy čtyřmi ventily na válec. Čtyřvetilová technika znamená lepší plnění a výplach válců a tudíž lze do takového to motoru dostat i více vzduchu a paliva a tím zvýšit jeho výkon. Má to však i další pozitiva. Předně vyšší výkon dosažený z nižšího zdvihového objemu znamená nižší měrnou spotřebu paliva a pro uživatele bude plusem i podstatně zvýšený točivý moment v nízkých otáčkách. To až se budou chtě rozjet s traktorem v plné zátěži. Model 135 tak bude jistě úspěšným a s vlekou pravděpodobností na trůnu vystřídá dosud velmi úspěšné provedení 125. Forterra 125 je přitom nyní k mání za velmi dobrou cenu a to za 1 066 tis. Kč bez DPH (míníme nové provedení s odklopnou kapotáží, která nabíhá do výroby již nyní) a několik posledních kusů ve starším provedení lze koupit dokonce jen za 960 tis . Kč. Za příznivé ceny jsou pak i ostatní modely řady Forterra jakožto výsledek slevovací akce. Pro potenciální uživatele je to velice příznivá zpráva a dá se říci , že za poslední tři roky nebyly Zetory v nabídce za tak výhodnou cenu.

Forterra pro komunál
obrazek2
Pokud ještě zůstaneme u Forterry je vhodné zmínit další traktor této modelové řady a to provedení 115. Tento traktor byl předveden v oranžové barvě symbolizující komunální použití, v našem případě výbavu pro zimní údržbu silnic. Ta zahrnovala dva stroje od firmy MTM Tech. V přední části traktoru byla na DIN desce uchycena radlice na prohrnování sněhu a to s komfortním stranovým nastavením a odpružením. V zadním závěsu měl traktor sypač s objemem 1 m3. Co je vhodné zmínit je obutí traktoru, reprezentované silničními pneumatikami Nokian. Použití těchto pneumatik pro silniční aplikace traktoru je velmi výhodné. Jednak je nižší opotřebení vzorku a dále mnohem komfortnější jízda.

Proxima Power pro soutěže
obrazek2
Pro soutěž o Mistra volantu v překládání palet byl připraven Zetor 95 Proxima Power, agregovaný s nakladačem Trac Lift TL 220i z Humpoleckých strojíren. Tento traktor nebyl pro čelní nakladač zvolen až tak náhodně, protože je vybaven reverzací pod zatížením a ta je výhodná právě pro čelní nakladač. V horizontu dvou let by mělo být obdobné převodové ústrojí použito i do modelové řady Forterra Power.
Soutěže s paletami, přemís´tovanými čelním nakladačem a Proximou Power se zúčastnilo přes dvacet závodníků. Nejlépe si vedl Antonín Kratěna, který palety přemístil v čase 25 sekund a po zásluze převzal pohár Mistr volantu.
Druhým traktorem nasazeným v soutěži byla opět Proxima Power, avšak v modelovém provedení 105, tedy s výkonem 100 koní a měla zapřažený pětitunový přívěs ze ZDT Nové Veselí. Úkolem soutěžících bylo to co sváteční traktoristi nemají moc rádi, zatímco profesionálům nedělá problémy. Tedy couvání a to do vytyčeného prostoru a po trati do vtyčené do pravého úhlu. Tohoto úkolu s nejlépe zhostil Zdeněk Zapletal ze ZD Haňovice, který trať projel v čase rovné jedné minuty.

Proxima plus a dvakrát žací stroj
obrazek2
Další modelovou řadu Zetoru reprezentovala Proxima 105 Plus, která nesla v předním závěsu čelní diskový žací stroj Exact 245 F a v zadním obdobný boční model Exact 245 D (oba vyrábí Agrostroj Pelhřimov). Na sto koní výkonu traktoru pěkné zatížení s celkovým záběrem takřka 5 metrů. To je opravdu nadoraz a případné kondicionéry už motor traktoru určitě neutáhne.
Řada Proxima Plus se vyznačuje zejména mechanickou reverzací ovládanou pákou vlevo vedla volantu a též dvoustupňovým elektrohydraulicky řazeným násobičem točivého momentu.
Mimo výše uvedených Zetorů byly na akci traktory ještě dva to Proxima 65 s mulčovačem z Agrostroje Pelhřimov a ještě jeden volně stojící či jezdící model Forterry 115.
Celou akci profesionálně moderoval ing. Alois Mitrenga a při popisu jednotlivých strojů se střídali obchodní zástupci daných značek. A přes nepříznivé počasí nebyla účast návštěvníků nikterak špatná – přes 200 hostů.
26.06.2010 16:33:05 | Autor: agroweb | stálý odkaz


Den Zemědělce

den zemedelce
23.05.2010 08:44:41 | stálý odkaz


Tradiční den v Kamenici nad Lipou

(více)
09.11.2009 18:43:46 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Z evropského mistrovství jen české

(více)
14.10.2009 15:45:50 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


V Zábřehu soutěžili nejlepší oráči

(více)
03.10.2009 16:53:53 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


Velká technika za „malé“ traktory

(více)
03.10.2009 16:52:00 | Autor: agroweb.cz | stálý odkaz


WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se