Přehlídka traktorů na Moravě

Den Zetoru uspořádal letos v dubnu výrobce těchto traktorů spolu s firmou Mitrenga, a.s., která je jejich prodejcem v regionu severní Moravy. A spolupořadatelem byla i SŠZe Přerov na jejíž půdě se akce odehrála, a která v ten samý čas hostila i soutěž odborných dovedností žáků středních zemědělských škol.

Klasické předváděcí akce typu již dnes návštěvníky nepobaví a tak je třeba k předvádění přistupovat jinak a organizátoři si toho byli vědomi. Několik traktorů v agregaci s nářadím před diváky sice najelo a technická data těchto strojů byla prezentována, avšak víceméně stručně. Důraz byl kladen na praktické vyzkoušení, které mohli zájemci uskutečnit a to buďto samostatně, nebo v rámci dvou soutěží (přemísťování palet, couvání s přívěsem).

Forterra 135 v centru pozornosti
obrazek1
A co bylo k vidění? Samozřejmě hlavně Zetory. Prezentováno jich bylo pět a největší pozornost byla zaměřena na nový model Forterra 135, agregovaný se čtyřradličným pluhem Kvereneland LM 85. Model 135 by měl naběhnout do výroby ještě v toto roce a vyznačuje se několika novinkami. Na první pohled upoutá novým design odklápěcí kapoty, zaujmou má nové lemy blatníků a v kabině pak plastové kryty zakrývající ovládání rozvaděče vnějších okruhů hydrauliky. Všechny tyto úpravy budou následně použity i do ostatních modelů řady, tedy pro provedení 95, 405, 115 a 125. Co je však největší změnou? Je nový motor s jmenovitým výkonem 130 koní a šestnáctiventilovu hlavou, tedy čtyřmi ventily na válec. Čtyřvetilová technika znamená lepší plnění a výplach válců a tudíž lze do takového to motoru dostat i více vzduchu a paliva a tím zvýšit jeho výkon. Má to však i další pozitiva. Předně vyšší výkon dosažený z nižšího zdvihového objemu znamená nižší měrnou spotřebu paliva a pro uživatele bude plusem i podstatně zvýšený točivý moment v nízkých otáčkách. To až se budou chtě rozjet s traktorem v plné zátěži. Model 135 tak bude jistě úspěšným a s vlekou pravděpodobností na trůnu vystřídá dosud velmi úspěšné provedení 125. Forterra 125 je přitom nyní k mání za velmi dobrou cenu a to za 1 066 tis. Kč bez DPH (míníme nové provedení s odklopnou kapotáží, která nabíhá do výroby již nyní) a několik posledních kusů ve starším provedení lze koupit dokonce jen za 960 tis . Kč. Za příznivé ceny jsou pak i ostatní modely řady Forterra jakožto výsledek slevovací akce. Pro potenciální uživatele je to velice příznivá zpráva a dá se říci , že za poslední tři roky nebyly Zetory v nabídce za tak výhodnou cenu.

Forterra pro komunál
obrazek2
Pokud ještě zůstaneme u Forterry je vhodné zmínit další traktor této modelové řady a to provedení 115. Tento traktor byl předveden v oranžové barvě symbolizující komunální použití, v našem případě výbavu pro zimní údržbu silnic. Ta zahrnovala dva stroje od firmy MTM Tech. V přední části traktoru byla na DIN desce uchycena radlice na prohrnování sněhu a to s komfortním stranovým nastavením a odpružením. V zadním závěsu měl traktor sypač s objemem 1 m3. Co je vhodné zmínit je obutí traktoru, reprezentované silničními pneumatikami Nokian. Použití těchto pneumatik pro silniční aplikace traktoru je velmi výhodné. Jednak je nižší opotřebení vzorku a dále mnohem komfortnější jízda.

Proxima Power pro soutěže
obrazek2
Pro soutěž o Mistra volantu v překládání palet byl připraven Zetor 95 Proxima Power, agregovaný s nakladačem Trac Lift TL 220i z Humpoleckých strojíren. Tento traktor nebyl pro čelní nakladač zvolen až tak náhodně, protože je vybaven reverzací pod zatížením a ta je výhodná právě pro čelní nakladač. V horizontu dvou let by mělo být obdobné převodové ústrojí použito i do modelové řady Forterra Power.
Soutěže s paletami, přemís´tovanými čelním nakladačem a Proximou Power se zúčastnilo přes dvacet závodníků. Nejlépe si vedl Antonín Kratěna, který palety přemístil v čase 25 sekund a po zásluze převzal pohár Mistr volantu.
Druhým traktorem nasazeným v soutěži byla opět Proxima Power, avšak v modelovém provedení 105, tedy s výkonem 100 koní a měla zapřažený pětitunový přívěs ze ZDT Nové Veselí. Úkolem soutěžících bylo to co sváteční traktoristi nemají moc rádi, zatímco profesionálům nedělá problémy. Tedy couvání a to do vytyčeného prostoru a po trati do vtyčené do pravého úhlu. Tohoto úkolu s nejlépe zhostil Zdeněk Zapletal ze ZD Haňovice, který trať projel v čase rovné jedné minuty.

Proxima plus a dvakrát žací stroj
obrazek2
Další modelovou řadu Zetoru reprezentovala Proxima 105 Plus, která nesla v předním závěsu čelní diskový žací stroj Exact 245 F a v zadním obdobný boční model Exact 245 D (oba vyrábí Agrostroj Pelhřimov). Na sto koní výkonu traktoru pěkné zatížení s celkovým záběrem takřka 5 metrů. To je opravdu nadoraz a případné kondicionéry už motor traktoru určitě neutáhne.
Řada Proxima Plus se vyznačuje zejména mechanickou reverzací ovládanou pákou vlevo vedla volantu a též dvoustupňovým elektrohydraulicky řazeným násobičem točivého momentu.
Mimo výše uvedených Zetorů byly na akci traktory ještě dva to Proxima 65 s mulčovačem z Agrostroje Pelhřimov a ještě jeden volně stojící či jezdící model Forterry 115.
Celou akci profesionálně moderoval ing. Alois Mitrenga a při popisu jednotlivých strojů se střídali obchodní zástupci daných značek. A přes nepříznivé počasí nebyla účast návštěvníků nikterak špatná – přes 200 hostů.
26.06.2010 16:33:05 | Autor: agroweb


<< úvod

WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se