V Trhovém Štěpánově vrčely motory


z - jd
Drastický propad cen zemědělských komodit, ať už mléka, masa, obilovin či řepky, má také negativní vliv na prodej zemědělské techniky. Mohli si toho všimnout i návštěvníci 12. Dne STROMU, který se již podesáté uskutečnil na pozemcích ZD Trhový Štěpánov, a. s. Chyběla tribuna i další atrakce, na něž byli návštěvníci předešlých Dnů STROMU zvyklí. Přesto varianta „Hodně vidět, hodně slyšet, ale moc neutratit“, kterou zvolila akciová společnost STROM Praha, přilákala velký počet zemědělců, kteří se v Trhovém Štěpánově určitě nenudili.

Během odborného programu bylo předvedeno mnoho strojů John Deere, ať už nejnovější traktory, sklízecí mlátičky, samojízdná řezačka, postřikovače a technika na sklizeň pícnin. Nechyběly ani závěsné stroje jiných značek, především na zpracování půdy či k dopravě. Vystavena byla také zařízení pro čištění, sušení a skladování zrnin, ale i míchání a zakládání krmiv, nebo stájové technologie. Velký prostor měla i komunální a zahradní technika.
Podívejme se podrobně na některé skupiny strojů, které v Trhovém Štěpánově „vrčely“, tedy měly vlastní motor.

Z Ameriky i Evropy
První traktor Waterloo Boy vyrobený někdy na začátku 20. století se dá jen stěží srovnávat s nejnovějšími, elektronikou prošpikovanými kloubovými a pásovými traktory o výkonu až 600 koní. Tyto stroje jsou k vidění nejen na amerických pláních úrodného středozápadu, ale i v oblastech Polabské nížiny nebo jižní Moravy. Jen pro zajímavost, v loňském roce dodala společnost STROM na český trh více než 700 traktorů John Deere. Během úvodního představení traktorů s hudbou se v jednu chvíli vedle sebe postavili David a Goliáš, tedy model John Deere 3520 o výkonu 20 koní a pásový traktor 9530 T s 530 koňmi pod kapotou. I když jsou na první pohled každý jiný, mají toho hodně společného. Podle zástupců společnosti STROM je to spolehlivost, kvalita a snadná obsluha, což je koneckonců společné pro všechny traktory John Deere, ale i to, že se nejmenší a největší modely vyrábějí v Americe. Traktory středních výkonových řad se produkují v Evropě.
Traktory John Deere se nemusejí používat jen jako tahače na poli, ale dají se využít k mnoha dalším činnostem. Zajímavá byla ukázka jejich obratnosti při manipulaci s materiálem. Potvrdilo se, že mnohdy je zbytečné pořizovat si k tomuto účelu speciál, neboť za pár tisícovek si ho zemědělec vyrobí z obyčejného traktoru. Pro ty, kteří se doposud špatně orientovali v označení typu traktoru, má pak společnost STROM dobrou zprávu. Od příštího roku se na traktorech John Deere mění označení. Bude ho tvořit sestava čtyř čísel, kdy první číslice označuje typovou řadu (pět, šest, sedm či osm) a následné třímístné číslo uvádí přibližný výkon. Tak například traktor s označením 8320 patří do osmičkové řady a má výkon 320 koní. Písmeno za číslem pak bude uvádět specifikaci, od standardní výbavy až po nadstandardní.

V hlavní roli elektronika
Traktory John Deere mají zabudovanou špičkovou elektroniku, která pomáhá obsluze tyto stroje maximálně využít. Především jde o systém AMS, jenž dokáže traktor automaticky navádět, ovládat nářadí a vyhodnocovat informace pro zvýšení efektivity a minimalizování nákladů. Do současné doby je v České republice registrováno více než 250 spokojených uživatelů techniky s tímto systémem. Pýchou vývojářů firmy John Deere a vrcholem v oblasti navigace je systém iTEC Pro, který nikdo jiný na trhu nenabízí. Tento systém byl poprvé představen před dvěma lety na Dnu STROMU v Rostěnicích a dnes již ho využívají čtyři zákazníci. iTEC Pro sdružuje dva systémy, jednak plně automatickou navigaci na poli i souvrati a zároveň automatiku souvraťového managementu. Traktor nejenže sám jezdí rovně na poli, ale na konci honu automaticky vyhloubí z brázdy nářadí, přeřadí rychlost, zapne či vypne vývodový hřídel, otočí se a postupně zapojí pracovní operace v opačném sledu. Smyslem systému iTEC Pro je automatická kontrola nad polními pracemi. Po celý den se dosahuje maximálního přesahu do 10 cm, takže je zajištěna stoprocentní kvalita, vyšší produktivita práce a minimum ztrátových časů. Návštěvníkům Dne STROMU předvedl systém iTEC Pro pásový traktor JD 9530.
Během podzimu 2009 a na jaře 2010 představí STROM další elektronické novinky. Prvním bude zbrusu nový Green Star 2 displej s označením 1800, který bude mít 80 % veškerých funkcí displeje 2600. Na strojích majitelů techniky John Dere hodlá předvést systém RTK, který dokáže navigovat traktor či jiný samojízdný stroj s přesností dva centimetry. K českým zemědělcům si tento systém zatím cestu nenašel. Představen bude i systém JDLink. Jde o bezdrátový komunikační a informační systém pro on-line sledování traktorů a samojízdných žacích strojů John Deere na poli.

Zelená za zelenou
John Deere je největším výrobcem sklízecích mlátiček na světě, ročně jich vyrobí 14 000. Nabízí tři koncepce výmlatu a separace, jejichž zástupci byli i v Trhovém Štěpánově. Jednorotorovým mláticím a separačním ústrojím je vybavena řada S, nejvýkonnější mlátička této řady má výkon 530 koní. Mláticí ústrojí se dvěma excentricky uloženými axiálními separátory má řada C. S novým separačním systémem s více bubny pracují mlátičky řady T, které jsou na evropském trhu již třetí rok. A podle čeho vybírat? Pokud zemědělec nepožaduje vysoký výkon a potřebuje velmi kvalitní slámu, je vhodné volit některý z modelů T. V opačném případě jsou vhodnější výkonnější řady C a S. V Trhovém Štěpánově byla předvedena při sklizni kukuřice na zrno, nutno podotknout že nezralé, sklízecí mlátička řady S.
Nelze zapomenout ještě na jednu zajímavou informaci: společnost Strom Praha připravila s firmou John Deere akci Zelená za zelenou. V zemědělství dnes pracuje řada zastaralých mlátiček John Deere, které nejen svým výkonem už jejich uživatelům nevyhovují. Pro všechny, kteří je budou chtít vyměnit za nové, jsou připraveny zajímavé obchodní podmínky.

Plný návěs za dvě minuty
Důležité místo v sortimentu firmy John Deere představují řezačky, v nabídce jsou modely od 350 do 812 koní. Rozmanitost jejich použití klade vysoké nároky na univerzálnost a robustnost. Při sklizni pícnin a kukuřice se upřednostňuje kvalita práce, při sklizni biomasy navíc jejich výkonnost. Velké množství materiálu i nároky na rychlost sklizně posunují hranici výkonu motoru těchto strojů čím dál výše. Na tento požadavek reagovala i firma John Deere a do výroby zařadila novou sklízecí řezačku 7950i. Osazena je motorem o výkonu 812 koní a za hodinu dokáže sklidit až 300 tun kukuřice a naplnit velký návěs v čase těsně nad dvě minuty.
Také samojízdné řezačky jsou prošpikovány elektronikou, kromě již známého systému AMS patří k nejdůležitějším IVLOC. Jde o plynulou změnu délky řezanky, která se nastavuje v kabině podle sklízené plodiny a obsahu sušiny. Výkon řezačky lze zvýšit výkonnějším motorem, ale také pomocí satelitního navádění. Uživatelé ocení systém RowSense, kdy řezačka komunikuje se systéme AutoTrac.

Vysoká rychlost i kvalita
Posledním předvedeným strojem s vlastním motorem byl samojízdný postřikovač John Dere 4730. Tato americká verze s nastavitelným rozchodem kol v rozmezí 305 až 386 cm byla vybavena polyetylenovou nádrží o objemu 3000 l (na přání se dodává i nerezová) a rameny o záběru 30 m (možná je i varianta s 27 nebo 24 m).
Požadavky na postřikovače jsou rok od roku přísnější. Není se co divit, vždyť pracují s nebezpečnými látkami. Proto je u moderních postřikovačů samozřejmé, že disponují automatickým vypínáním sekcí, zařízením proti odkapávání trysek, dokonalým kopírováním terénu i systémem proti vychýleni ramen. To vše vede k úspoře drahých chemikálií, peněz i ochraně přírody. Předvedený postřikovač se pohyboval po pozemku rychlostí přes 20 km za hodinu. Je možné spojit tak vysokou rychlost pojezdu s požadovanou kvalitou aplikace? Podle představitelů firmy STROM ano. U předvedeného modelu lze aplikovat 300 až 400 l na hektar při pojezdové rychlosti 20 až 25 km/h. Je to umožněno nezávislým odpružením všech čtyř kol pomocí vzduchových měchů, které udržují stálou světlou výšku stroje (s plnou či prázdnou nádrží152 cm). K velké pracovní i přepravní (40 km/h) rychlosti přispívá také šestiválcový motor John Deere o výkonu 245 koní a v neposlední řadě i odstředivé čerpadlo o výkonu až 500 l za minutu. Postřikovač je vybaven systémem AMS s korekčním signálem MF 2, který zajišťuje přesnost jízdy v rozsahu +-10 cm. Jeho denní výkon se pohybuje nad 200 ha.
K předvedené závěsné technice se vrátíme v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.
18.10.2009 09:46:38 | Autor: agroweb.cz


<< úvod

WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se