Z evropského mistrovství jen české


koně
V rámci 36. mistrovství České republiky v orbě a 26. mistrovství Evropy v orbě otočným oboustranným dvouradličným pluhem se mělo v Zábřehu uskutečnit i mistrovství Evropy v orbě koňmi. Kromě českých oráčů byli k této divácky atraktivní soutěži přihlášeni i dva oráči z Polska a dva ze Slovenské republiky. Ani jeden z nich však v pátek 25. září do Zábřehu nedorazil, a tak se z očekávaného evropského klání stalo mistrovství republiky, v pořadí již sedmé.

Do Zábřehu nepřijeli ani někteří domácí favorité. Ať už několikanásobný mistr republiky Oskar Sněhota, jemuž při práci v lese vážně zranil koleno padlý strom, či Miloslav Čmejla nebo Zdeněk Horáček, kterým den předem selhala doprava. Uvedená informace však není zcela pravdivá. Posledně jmenovaní pánové do Zábřehu přijeli, avšak bez svých čtyřnohých pomocníků. Zařadili se tak do sboru rozhodčích, kterým „velel“ Ing. Jan Navrátil, CSc., z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze.

Úroveň soutěžní orby se zvyšuje
Sedmého mistrovství republiky v orbě koňským potahem se zúčastnilo pět oráčů. Tři soutěžili v orbě s jednostranným pluhem, dva s pluhem otočným. Přestože počet soutěžích nebyl vysoký, úroveň soutěžní orby byla velmi dobrá, a to i přes tvrdé půdní podmínky, které na oráče a jejich oře čekaly. Jestliže loňský mistr republiky v kategorii jednostranných pluhů získal v Chebu 182,3 bodu z 200 možných, letošní vítěz měl výsledek ještě lepší. „Oráči, kteří opakovaně soutěží, získávají zkušenosti a vědí, jak má správně zoraný pozemek vypadat,“ dodává Ing. Navrátil. „Uvědomují si, že hodně záleží na seřízení pluhu, jeho vedení, šířce záběru, hloubce orby a také rychlosti. S koňmi, kteří jdou pomalu a klidně, mají oráči velkou výhodu. Každý soutěžící již splňoval požadavky týkající se vybavení, všichni měli bič, zástěru i pokrývku hlavy. V porovnání s prvními ročníky se soutěžní orba koňmi výrazně zlepšuje. A to i přesto, že pluhy, které zde oráči s koňmi využívají, byly konstruované pro půdu, po které kdysi šlapali jen koně, nebyla utužená těžkou mechanizací a nepřeorávaly se s nimi koleje po velkých traktorech a jiné těžké technice.“
„Půda na soutěžních parcelách byla tvrdá jako beton a koně nemohli zcela předvést, co dovedou,“ zapojil se do hovoru další z rozhodčích, jinak také úspěšný oráč Zdeněk Horáček. „Musejí zabrat, jdou rychle a kočí jim nestačí. Což má na soutěžní orbu negativní vliv. Pozemek se léta zpracovává těžkou technikou a koně i kočí to pak mají velice těžké. Nebyl by přece žádný problém soutěžní parcely předem přejet podmítačem, kterých je tu jako máku. Koně pak mohli skutečně ukázat, jak dokonale umějí orat. I na to by se mělo v budoucnu myslet, stejně jako na lepší zázemí pro zvířata i oráče.“

V Zábřehu stesky neplatily
Někteří oráči měli ještě před vlastní soutěží kritické připomínky k rozhodčím. Podle jejich názoru by se měla věnovat větší pozornost výběru rozhodčích. Orbu koňským potahem by měl hodnotit člověk, který již někdy „ruchal“, nebo se dlouhodobě zúčastňuje oráčských soutěží a dokáže rozlišit kvalitní orbu od špatné. Pak by se nemohlo například stát, že soutěžící obdrží od rozhodčího maximální počet bodů, i když koně mají každý chomout jiný. V Zábřehu však tyto stesky neplatily, rozhodovali zkušení rozhodčí včetně aktivních oráčů.
Orba s klasickým pluhem se letos nejvíce povedla Milanu Dudovi, který soutěžil se sedmiletým Gastonem a šestiletým Zázrakem. Od přesných rozhodčích obdržel 183,6 bodu. Jeho norici byli nejmohutnější koně z celého startovního pole. Druhé místo obsadil Pavel Bolehovský s devítiletou ryzkou Bárou a desetiletým ryzákem Valdou, získal 156,4 bodu. Na bronzovém stupínku se umístil Vladimír Hajtman s českými noriky - čtyřletým Negrosem a pětiletým Rigem – který „vyoral“ 145,2 bodu. V Kategorii s otočnými pluhy, kde soutěžili jen dva oráči, získal pomyslné stříbro Ladislav Vydra se sedmiletou Sárou a čtyřletým Šimonem, obdržel 181,8 bodu. Právě oni vyorali první symbolickou brázdu při zahájení 26. mistrovství Evropy. Zlato bral Jiří Daněk se šestiletou Arkou a čtyřletou Agrou, českomoravskými belgiky, získal 195,2 bodu z možných 200. Jeho zoraná parcela neměla konkurenci.

14.10.2009 15:45:50 | Autor: agroweb.cz


<< úvod

WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se