Jablka nepadají daleko od stromu


kverneland 33_140x93

Když se řekne slovo Kverneland, představí si každý pod tímto pojmem pluh, s jejichž výrobou má stejnojmenná norská společnost již stořicetileté zkušenosti. Devět lidí z deseti však ví, že značku Kverneland mají i stroje na zpracování půdy a setí, které jsou stejně kvalitní, spolehlivé a výkonné jako pluhy. Čím dál více českých zemědělců se tak dnes a denně přesvědčuje, že i v tomto případě platí ono lidské „Jablko nepadá daleko od stromu“.

„Pro dnešní moderní farmy je způsob přípravy půdy před setím a setí samotné jedním z rozhodujících faktorů ovlivňujících ekonomiku farmy,“ řekl týdeníku Zemědělec
Ing. Radovan Malý ze společnosti Kverneland Group Czech, s. r. o., která je výhradním dovozcem norských strojů Kverneland do České publiky a na Slovensko. „Požadavkem na nářadí při moderním zpracování půdy je univerzálnost jeho použití. Tedy přizpůsobení se půdním a povětrnostním podmínkám v návaznosti na pěstované plodiny. Rovnoměrné promíchání posklizňových zbytků a zpětné utužení povrchu zvyšuje klíčivost plevelů v suchých podmínkách a urychluje následné operace.“

Podmítače pro různé podmínky
Pro měnící se půdní a povětrnostní podmínky jsou přímo předurčeny podmítače Kverneland CTC a CLC . Podmítače se vyrábějí v pracovním záběru 4, 5, a 6 m, požadovaný příkon traktoru při práci do hloubky až 25 cm je přibližně 220 až 400 koní. Lze je použít k podrývání, podmítce i přípravě půdy před setím. Vysoká variabilita rozmístění radliček na rámu, možnost použití různých druhů zadního nářadí na úpravu podmítky a konečně pracovní hloubka v rozmezí 5 až 40 cm jsou toho důkazem. Je to umožněno použitím tepelně zpracovaných materiálů, tak jako u pluhů Kverneland. Především slupice je mimořádně odolná díky svému profilu uložení, kdy její výkyv do strany o 20 cm zůstává bez trvalé deformace.
Unikátním nářadím je zde používaný válec Actipack. Tento válec je sám o sobě vlastně nářadím na přípravu půdy. Je velmi robustní a intenzivně urovnává podmítnutý povrch, aby urychlil vzcházení plevelů. Škrabky mezi jednotlivými kotouči válec čistí a zároveň zabraňují zablokování kameny. Variantní výbavou jsou pak plazy, které jsou uchyceny na prutu z pružinové oceli. Díky tomu vibrují a velmi dobře drobí a drtí hroudy. Lze u nich nastavit několika stupňů agresivity, včetně jejich vyřazení z činnosti pro zanechání hrubého povrchu.

Do mulče osivo i hnojivo
Univerzálnost secího stroje Kverneland Accord MSC zaručuje optimální podmínky pro zapravení osiva při setí do mulče. Základní konstrukce tohoto secího stroje je vždy stejná, může však být vybaven i přihnojováním na granulované hnojivo. V tomto případě je zásobník o objemu až 4500 l rozdělen v poměru 60 : 40 pro osivo a hnojivo a navíc má ještě jednu rozdělovací hlavu. Přihnojovat lze dvěma způsoby. Buď přímo do botky, která má dva vývody (na osivo a hnojivo), nebo se hnojivo přivádí do diskové sekce. První princip si zákazník zvolí tehdy, když hnojivo využívá jako malou startovací dávku. Druhý způsob umožňuje využití větších dávek, přitom hnojivo se rozprostírá plošně. Mezi oběma principy nejsou cenové rozdíly. Osvědčil se i elektropohon dávkovacího zařízení s automatickou kalibrací. Počítač zaručuje velmi snadnou změnu výsevního množství a umožňuje rozdílný výsev na pozemku či setí jenom jedné sekce.
„Kombinace předního a zadního kolového pěchu optimalizuje nastavení hloubky setí a zaručuje klidnou a bezproblémovou činnost secích botek při vysokých pojezdových rychlostech,“ vysvětluje Radovan Malý. „Díky přesné pracovní hloubce se zpracovává jen takové množství půdy, jaké potřebujeme. Patentované CX secí botky použité u secího stroje MSC umožňují kvalitní setí ve všech podmínkách díky stálému přítlaku 160 kg a spodnímu dorazu.“

Až sto čtyřicet hektarů za den
Secí stroj Kverneland Accord DG - tažená verze modulárního secího stroje, je určen pro moderní velké farmy a podniky. Se záběrem 9 nebo 12 metrů a zásobníkem pro 6000 l je jeho výkonnost ohromující, až 140 ha za den. Tento secí stroj kombinuje vysokou výkonnost a jednoduchost ovládání, aby přínos pro uživatele byl co největší. I při tak velké násypce a širokém záběru se secí stroj složí na přepravní šířku 3 m a výšku 4 m, takže splňuje veškeré požadavky na přepravu po pozemních komunikacích (má brzdy i světla). Rozkládání z transportní do pracovní polohy je velice jednoduché a ovládá se z kabiny tažného prostředku. Unikátní je na něm elektropohon spojený s ISO-Bus ovládáním přes datový kabel, takže se ovládá přímo prostřednictvím monitoru traktoru.
Secí stroj Accord DG umožňuje setí do mulče i do klasicky zpracované půdy. Pro velké záběry je potřeba výsevních botek, které nevyžadují údržbu a samostatné nastavení. Uvedený předpoklad splňují velmi precizní secí botky CX Ultra, se vzdáleností 46 cm mezi řadami botek a 12,5 cm mezi řádky. Pomocí systému „Active On“ se dosahuje přítlaku na botkách až 80 kilogramů. Vyžívá se zde spojení tlakového systému na vlastní přítlak botek přes přítlačné pružiny a systému ovládání celých křídel přes celou šířku záběru. Je-li vysoký přítlak na botkách (zatažený píst), zvyšuje se zároveň tlak na křídla secího stroje, aby vnikání do půdy bylo stále rovnoměrné. Systém „Active On“ aktivně reguluje přítlak na botky pomocí tlakového senzoru, který zajišťuje stálé hodnoty pro přesné a rovnoměrné setí.
29.08.2009 07:48:44 | Autor: agroweb.cz


<< úvod

WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se