Sedm let a sedm nových traktorů


„Když kupujeme nové stroje, vždy máme zájem pouze o novinky, u nichž je zaručen výrazný technologický pokrok,“ řekla týdeníku Zemědělec Jana Lokvencová, předsedkyně představenstva Zemědělské společnosti Zhoř, a. s. Do tohoto zemědělského podniku na Vysočině jsme zajeli proto, že si zde před časem jako první v České republice pořídili Traktor roku 2009 - Massey Ferguson 8650 s maximálním výkonem 199 kW (270 koní). Nádavkem k tomu ještě model Massey Ferguson 5470 s výkonem motoru 125 koní.

Ve Zhoři nás však čekalo překvapení. Na uklizeném nádvoří nestály jen dva poslední zakoupené modely, ale celkem sedm v řadě nablýskaných traktorů Masey Ferguson a sedm traktoristů, kteří na „své“ miláčky nedali dopustit.

Investice do obnovy strojového parku
Zemědělská společnost Zhoř, a. s., hospodaří na 1599 ha zemědělské půdy asi dvacet kilometrů severovýchodně od Jihlavy. Zabývá se rostlinnou a živočišnou výrobou a v současné době zaměstnává 49 pracovníků. Nosným programem živočišné výroby je chov dojnic kombinovaného užitkového typu. V uplynulém období investovali ve Zhoři do rekonstrukce a modernizace stájí značné finanční prostředky. Hlavním cílem bylo zefektivnit produkci mléka i jeho kvalitu a zlepšit welfare chovu jalovic. Modernizace napomohla rovněž snížení pracovních sil. Společnost chová celkem 562 krav, 310 jalovic a 250 býků.
V rostlinné výrobě pěstují Zhořští obiloviny, především jarní ječmen pro výrobu sladu, potravinářskou ozimou pšenici a krmné obilí (ozimý ječmen a oves). Z technických plodin pak řepku ozimou (260 až 300 ha) a trávy na semeno. Využívají veškerých dotačních titulů prostřednictvím SZIF a PGRLF a poskytnuté prostředky slouží především k modernizaci zemědělských staveb a obnově strojového parku. Do techniky ročně investují přibližně 14 milionů korun.

Moderní stroje nahrazuji lidi
„První traktor Massey Ferguson – model 6290 - jsme si koupili v září v roce 2003 a od té doby přibyl v naší společnosti téměř každý rok jeden nový traktor stejné značky,“ vzpomíná Jana Lokvencová. „Letos jsme si pořídili další dva, takže jich už máme sedm. Lidé nám postupně odcházejí do důchodu a musí je nahradit výkonná technika. V současné krizové době sice není o pracovníky nouze, ale my tu nejsme od toho, abychom nezaměstnaným, kteří nemají k zemědělství vůbec žádný vztah, poskytovali azyl. Letos jsme si vybrali nejnovější traktor MF 8650 se zaručeně spolehlivým výkonem, spoustou nových funkcí, moderním dynamickým vzhledem, pohodlným interiérem a především se systémem SCR, který je zárukou nízkých nákladů i ochrany životního prostředí. Využívat ho budeme v orbě, k dopravě a při aplikaci průmyslových a statkových hnojiv.“
Traktor Massey Ferguson 8650 je vybaven šestiválcovým motorem Sisu se jmenovitým výkonem 177 kW (240 k), bezstupňovu převodovkou, novou kabinou a především vysoce hospodárnou motorovou technologií SCR. Ta upravuje výfukové plyny, které by jinak odcházely do atmosféry a znečišťovaly by ji, pomocí kapaliny AdBlue. Je tak zaručena nejen redukovaná spotřeba pohonných hmot, ale i nižší hodnoty odpadních plynů (technologie SCR splňuje již normu Tier 4a). Kromě úsporných motorů s technologií SCR je nový traktor vybaven osvědčenou bezstupňovou převodovkou Dyna VT s inteligentním elektronickým systémem řízení DTM. Tento dynamický traktorový management řídí otáčky motoru mezi 800 a 2260 ot/min automaticky, opět při optimální spotřebě paliva. U nového traktoru ocení zemědělci také integrovaný podvozek, který je vhodný i pro čelní hydrauliku se zvedací silou 5 tun, odpruženou a zesílenou přední nápravu se systémem Quad-link, zesílenou olejovou vanu, nové řízení se SpeedSteer, systém AutoGuide, novou zadní hydrauliku se zvedací silou 12 tun, nový pneumatický brzdný systém včetně parkovací brzdy a zadní pneumatiky 710/75R42. Nová je i komfortní, dokonale odpružená čtyřsloupková kabina s velkými prosklenými plochami, obslužnou konzolou integrovanou do opěradla, barevným monitorem, dokonalým odpružením a velice nízkou hladinou hluku.

Rychlá návratnost investic
„Přestože nám nyní odešli tři traktoristé do důchodu, tak tato nová výkonná technika jejich práci nahradí,“ vysvětluje předsedkyně představenstva. „Přitom jen na mzdách a odvodech ušetříme měsíčně sto tisíc korun, takže za rok je to více než milion. Pokud k tomu připočtu úsporu nafty, oleje i velký přínos vzhledem k dodržení agrotechnických lhůt, je návratnost investic do traktorů Massey Ferguson velice rychlá.“
„Jak ubývá starších zaměstnanců, nastupují mladí a ti jsou už schopni novou techniku bez problému ovládat,“ pokračuje Jana Lokvencová. „Traktory jsou dnes vybaveny vyspělými počítačovými systémy, k nimž má mladá generace blíž, než starší pracovníci. Deset našich traktoristů je ve věku do čtyřiceti let a na nich chceme další budoucnost akciové společnosti stavět. Tito „kluci“ si s traktory Massey Ferguson vyloženě hrají a při práci dokážou využít všechny systémy, které přispívají k vyšším výkonům a lepší ekonomice provozu. I když je zde i starší traktorista, který se naučil s touto moderní technikou pracovat také. Na naše traktoristy nedám dopustit. Nejenže využívají pokrokové systémy se všemi výhodami, které dnešní traktory Massey Ferguson nabízejí, ale také se o tyto stroje zodpovědně starají.“

Správná volba
Nemohli jsme se nezeptat, proč si ve Zhoři vybrali značku Massey Ferguson. „Na naše konečné rozhodnutí měly vliv dvě skutečnosti,“ odpovídá na naši otázku J. Lokvencová. „Především jde o velmi vyspělou, výkonnou, kvalitní a v praxi osvědčenou techniku. Druhým důvodem je to, že společnost Agrocentrum ZS Lavičky, od níž stroje odebíráme, je za humny, takže v případě potřeby jsou u nás do dvaceti minut. Tak výkonná technika nemůže půl dne stát, než přijede servisní pracovník. S touto společností máme velice dobré vztahy, zatím jsme však její rychlý servis ještě nepotřebovali. I z toho je vidět, že jde o velice kvalitní stroje. Byla to jednoznačně správná volba.
Předsedkyni představenstva okamžitě vrátil kompliment Ing. Ludvík Kuřátko z Agrocentrum ZS, prodej a servis zemědělských strojů, Lavičky. „Zemědělská společnost Zhoř, a. s., patří k našim VIP zákazníkům, jimž dodáváme pravidelně traktory i závěsnou techniku. Je to jeden z velice bonitních podniků na Vysočině, které mají i v dnešní době perfektní platební morálku.“ Společnost Agrocentrum ZS prodává na Vysočině traktory Massey Ferguson a Valtra, techniku Kverneland, návěsy Maraton a manipulátory Merlo a Weidemann. Má 17 zaměstnanců, z toho deset servisních techniků. V loňském roce prodala kolem třiceti traktorů Massey Ferguson a sedm traktorů Valtra. „Naše společnost je postavena nejen na prodeji nové či použité techniky, ale především na dobrém, rychlém a zodpovědném servisu,“ říká závěrem Ludvík Kuřátko. „Snažíme se zabezpečit servis sedm dní v týdnu. Stejně tak usilujeme o dobré poradenství a financování.“

Klíčové informace
-Zemědělská společnost Zhoř, a. s., si jako první v České republice pořídila Traktor roku 2009 Massey Ferguson 8650 s maximálním výkonem 199 kW (270 koní).
-V současné době využívá již sedm traktorů stejné značky.
-Vesměs jsou vybaveny vyspělými počítačovými systémy, které přispívají k vyšším výkonům a lepší ekonomice provozu.
-Ze sedmiletých zkušeností zemědělců ze Zhoře vyplývá, že návratnost investic do traktorů Massey Ferguson je velice rychlá.
23.08.2009 09:55:11 | Autor: agroweb.cz


<< úvod

WWW.fotosen.txt.cz m251s@seznam.cz ©m251s 2009-2010
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se